piątek, 4 marca 2016

Nowy zestaw Gotochi

Polski: W tym tygodniu w ramach ostatniego swapu otrzymałem kopertę z Tajwanu pełną japońskich Gotochi. Przesyłka zachwyciła mnie już samym wyglądem. Mnogość ładnych naklejek, taśm oraz znaczków cieszą oko. Znaczki pocztowe o tematyce ikebany będą ciekawą pozycją w moich okołoazjatyckich zbiorach. Wśród Gotochi znalazły się: dwie kartki z Osaki, dwie z Nary, jedna z Kumamoto oraz kartka z Fukuoki. Kartka z Osaki wydana w 2015 roku przedstawia podobiznę Toyotomiego Hideyoshi, ważnej postaci historycznej dla dziejów Japonii. Na mapce zaznaczyłem położenie prefektur, z których pochodzą te kartki. Na kartka z Osaki z 2009 widać Takoyaki Jest to potrawa z z której słynie prefektura. Przygotowuje się ją z ciasta i ośmiornicy. Kartki z prefektury Nara to wydana w 2009 Sarna z młodym oraz rybki z 2015 roku. Połów rybek to znana rozrywka, która ma miejsce podczas letniego festiwalu. Polega na wyłowieniu w baseniku upragnionej rybki za pomocą pokrytego papierem podbieraka. Ponieważ papier szybko nasiąka zadanie jest utrudnione. Wyłowioną rybkę dostaje się zapakowaną i można zanieść do domu. Gotochi z Kumamoto przedstawia scenę z festiwalu Yatsushiro Myoken. Jest to jeden z trzech największych festiwali w Kyushu. Na kartce widać Kide, mitycznego żółwio-smoczego stwora, którego pobizna niesiona jest przez uczestników festiwalu. Kartka z Fukuoki przedstawia wizerunek laleczki hakata. Jest to rodzaj tradycyjnej lalki wykonanej z ceramiki, z których słynie Fukuoka. Na mapce zaznaczyłem położenie prefektur, z których pochodzą kartki.

5 komentarzy:

 1. Sporo już tego masz, jeśli zielone oznaczają te, które już posiadasz :) Wszystkie są wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mapce zaznaczyłem czerwonym położenie prefektur, z których pochodzi te sześć kartek. Wszystkie moje Gotochi możesz zobaczyć pod linkiem "Kolekcja Gotochi" w prawym górnym rogu bloga.

   Usuń
 2. Nigdy nie słyszałem o czymś takim jak Gotochi. Fajna sprawa. To są pocztówki, tak? :)
  Pozdrawiam i życzę miłego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to są pocztówki. Co roku w każdej z japońskich prefektur wydawany jest jeden projekt kartki, którą można kupić wyłącznie na terenie danej prefektury.

   Usuń
 3. nie zbieram tych kartek, ponieważ nie są w moim typie, ale nie da się ukryć, że to naprawdę ciekawa kolekcja, która właściwie nie ma końca. gratuluję tylu kartek, które powiększają kolekcję! :)

  OdpowiedzUsuń